no-img
فروشگاه اینترنتی خرید دانلود

آثار باستانی و آداب و رسوم استان یزد (16 صفحه word قابل ويرايش و آماده پرينت) - فروشگاه اینترنتی خرید دانلود

فروشگاه اینترنتی خرید دانلود
مطالب ویژه
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
آثار باستانی و آداب و رسوم استان یزد (۱۶ صفحه word قابل ويرايش و آماده پرينت)
امتیاز 2.78 ( 9 رای )
doc
دی ۱۷, ۱۳۹۵
206kb
۷,۵۰۰ تومان
۷,۵۰۰ تومان – خرید

آثار باستانی و آداب و رسوم استان یزد (۱۶ صفحه word قابل ويرايش و آماده پرينت)


سرفصل ها

(آثار باستانی و آداب و رسوم استان یزد)

(۱۶ صفحه word قابل ويرايش و آماده پرينت)

فهرست :

مقدمه

جشن ها
 

مراسم ها
 

آئین درگذشتگان
 

ازدواج و همسرگزینی در یزد
 

آثار باستای و تاریخی استان یزد

منابع

 

مقدمه

اكثريت مردم استان يزد پيرو دين اسلام و شيعه اثنى عشرى هستند. به همين خاطر نيز مجموعه مراسم و آيين‏هاى ملى مردم تحت تاثير رفتارها و كنش‏هاى فرهنگى اسلامى صورت مى‏گيرد. مراسم عروسى، اعياد ملى و مذهبى نظير عيد نوروز، عيد فطر و غدير خم، عيد مبعث، روزهاى تولد ائمه اطهار و پيامبر صلى‏الله‏عليه‏و‏آله، مراسم عزادارى محرم و صفر و مراسم ماه مبارك رمضان هم‏چون ساير نقاط ايران به طرزى باشكوه و مفصل برگزار مى‏شود.

جشن ها :

زرتشتيان بر اين باورند كه فروهر در گذشتگان از ده روز پيش از نوروز براى ديدار بستگان خود به زمين مى‏آيند و پس از سركشى و اقامت، دوباره به جايگاه خود باز مى‏گردند. بنابراين زرتشتيان از اوايل ماه اسفند خانه تكانى و پاكسازى محيط زندگى خود را آغاز مى‏كنند. پوشاك و وسايل تازه به خانه مى‏آورند و مقدمات جشن و شادى را فراهم مى‏سازند. در شب پيش از نوروز با افروختن آتش در بالاى خانه‏ها، بازگشت فروهر از زمين را بدرقه مى‏نمايند و با نيايش هايشان، خشنودى آنان و باز آمدنشان را در سال بعد آرزو مى‏كنند.

يكى دو ماه پيش از نوروز، خانواده‏ها براى تهيه پوشاك افراد خانواده تلاش مى‏كنند، علاوه بر خانه تكانى، شيرينى و آجيل نوروزى را آماده مى‏كنند و سبزه نوروزى را مى‏كارند. ده روز مانده به نوروز پنجه كوچك آغاز مى‏شود و تا پايان روز انارام و اسفند ماه به مدت پنج شبانه روز ادامه مى‏يابد. در اين زمان خانه و كاشانه براى برگزارى نوروز آماده مى‏گردد. پنج روز پايان سال، پنجه بزرگ نام دارد. اين پنج روز جزء ماه گاتابيو به حساب مى‏آيد و ويژه برگزارى گاهنبار چهره همس پَت مَيديم يا گاهنبار پنجه است.

خويشاوندان و همسايگان در تدارك مراسم پنجه و نوروز به ويژه تهيه نان و خوراكى‏هاى سنتى يكديگر را يارى مى‏نمايند. براى سفره نوروزى، نان معمولى، نان شير و كماچ تهيه مى‏گردد. مراسم پنجه و ساير مراسم مذهبى زرتشتيان در محلى از منزل به نام پسكم برگزار مى‏شود. زمان برگزارى مراسم پنجه پسكم را جارو كرده و با محلول سفيد رنگى، زمين و ديوارهاى پسكم را مى‏آرايند. اين محلول از آب و گِل سفيد كه نوعى گِل معدنى است تهيه مى‏شود.

فروش ویژه فایل های دانلودی

 موضوعات :
تحقیق و پژوهش

تصاویر پیش نمایش


آثار باستانی و آداب و رسوم استان یزد (۱۶ صفحه word قابل ويرايش و آماده پرينت)-1

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *