no-img
فروشگاه اینترنتی خرید دانلود

تحقیق / پیامد و آثار اضطراب و استرس بر نوجوان چیست ؟ - فروشگاه اینترنتی خرید دانلود

فروشگاه اینترنتی خرید دانلود
مطالب ویژه
اطلاعیه های سایت

صفحه جدا

تحقیق / پیامد و آثار اضطراب و استرس بر نوجوان چیست ؟


پیامد و آثار اضطراب و استرس بر نوجوان چیست ؟

تشخیص اضطراب و درمان آن در نوجوانان بسیار مهم است، چون شخصیت آنان طی این دوره شکل می‌گیرد. بسیاری از نوجوانان زمانی که در شرایط جدیدی قرار می‌گیرند، دچار اضطراب می‌شوند و واکنش‌های متعددی را از خود بروز می‌دهند (لکنت زبان، آویزان شدن به پدر و مادر، خجالتی شدن، جویدن ناخن، …). وظیفهٔ والدین در این موقعیت این است که با او با صبر و حوصله برخورد کنند و به او اعتماد به نفس لازم را برای مواجهه با آن شرایط بدهند. تشویق والدین در ارتباط بر قرار کردن فرزندان با محیط خارج از خانه و افراد غیر فامیل بسیار مؤثر است. بسیاری از والدین از این احساس فرزندشان تا روزی که به مشکل برخورند (مثل اولین روز مدرسه) بی اطلاع هستند. یکی از شایع ترین دلایل دل درد و حالت تهوع که در نوجوانان دبستانی دیده می‌شود، ترس و اضطراب آن‌ها از مدرسه است. نگرانی پدر و مادر (از ورود تازهٔ کودک به مدرسه، وضعیت درسی او و …) باعث انتقال آن به فرزند می‌شود و اضطراب او را افزایش می‌دهد. از اختلالات اضطرابی شایع در نوجوانان می‌توان اضطراب اجتماعی، ترس از مدرسه، اضطراب امتحان و اضطراب جدایی را نام برد.

با بزرگ شدن کودک و پا گذاشتن به دوران نوجوانی ممکن است اختلالات اضطرابی جدیدی در او پدید آید. در این زمینه می‌توان به عوامل زیر اشاره کرد:

  • اضطراب ناشی از پذیرفته نشدن از جانب همسالان

نوجوانان در این مرحله از زندگی خویش به شدت به همسالان خود گرایش دارند و به دنبال برقراری ارتباط و دوستی با آنان هستند. والدین باید نیاز طبیعی مورد توجه همسالان قرار گرفتن فرزندشان را درک کنند و برای دوستان او احترام قائل باشند. همچنین حفظ اعتبار و شخصیت نوجوان در مقابل همسالان بسیار مهم است. ترس از برقرار کردن روابط عاطفی و اجتماعی و سرزنش‌های والدین در انتخاب دوستان به دلیل متفاوت بودن فرهنگ و آداب و رسوم و ارزش‌های خانواده‌ها، باعث اضطراب در نوجوان می‌شود. برای جلوگیری از پنهان کاری، پدر و مادر باید در زمان مناسب و با منطق و ملایمت او را متوجه نتایج نامطلوب بعضی از معاشرت‌ها کنند.

  • تغییرات جسمی

نگرانی و اضطراب در این مورد می‌تواند ناشی از دیررسی یا زودرسی بلوغ، احساس خجالت، نا آگاهی و یا ترس از شرایط جدید و ناتوانی در تطابق دادن رفتار خود با این شرایط باشد. برای جلوگیری از اضطراب، پدر و مادر یا مربیان باید به طور مناسب و شایسته، نوجوان را (قبل از پیدایش علایم ثانویهٔ بلوغ) در جریان مسائل مربوط به تغییرات جسمانی و آثار روانی آن بگذارند.

  • بروز رفتارهای پرخاشگرانه

مخالفت با افراد مختلف در خانه و یا خارج از آن، از خصوصیات بعضی از نوجوانان است که ممکن است با پرخاشگری کلامی یا غیر از آن همراه باشد. عدم توانایی کنترل این رفتار پرخاشگرانه باعث اضطراب در بسیاری از نوجوانان می‌شود.

برای جلوگیری از این حالت، تربیت مناسب والدین، مقاوم ساختن فرزند در برابر سختی‌ها از دوران کودکی و ایجاد امنیت روانی می‌تواند مؤثر واقع شود. امر و نهی‌های غیر اصولی و محدودیتهای بی‌مورد در کسب استقلال و آزادی، باعث تحریک عصبانیت و خشم‌های کنترل نشده در نوجوانان می‌شود.

والدین باید به نوجوان بیاموزند که به هنگام خشم، منطقی برخورد کند و بدون توهین و تحقیر دیگران عواطف خود را بیان کند. همچنین باید به او بفهمانند که نحوه برخورد دیگران با او تا حدی نتیجه رفتار خود او با دیگران است.

  • ترس از مستقل شدن

یکی از عمومی ترین نیازهای نوجوانان داشتن استقلال و آزادی است. کسب استقلال در بسیاری از نوجوانان باعث اضطراب می‌شود. از جمله مشکلاتی که طی دستیابی به استقلال در نوجوانان دیده می‌شود، تضاد و دوگانگی است. ناآگاهی از وضعیت پس از استقلال، یکی از دلایل اصلی این امر است. برای جلوگیری از ابتلا به اضطراب و دوگانگی، والدین باید به نوجوان اعتماد به نفس و جرأٔت تجربه کردن دهند و برای او امنیت روانی فراهم کنند. دادن مسئولیت و فرصت به نوجوان و اجازهٔ اظهار نظر و تصمیم دربارهٔ امور مربوط به خود، بدون تنبیه و تحقیر او به خاطر اشتباهاتش، باعث می‌شود تا او از خطاهایش عبرت بگیرد، راه‌های مختلف زندگی را بیاموزد و برای مستقل شدن آماده شود.

درمان اضطراب

بعضی از موارد اضطراب اصولاً بیماری نیستند و بدون نیاز به پزشک می‌تواند درمان شود. به این موارد، اضطراب طبیعی می‌گویند که طی آن اضطراب به خوبی توسط بیمار کنترل و برطرف می‌شود (مثل اضطراب ناشی از امتحان). اضطراب طبیعی می‌تواند با روشهایی از قبیل حمام گرفتن به مدت طولانی، تنفس عمیق، صحبت کردن با شخصی مورد اعتماد، استراحت در یک اتاق تاریک و … تحت کنترل درآید.

مراجعه به پزشک زمانی ضروری می‌شود که خود درمانی فرد جواب ندهد، یا فرد دچار هراس بیش از حد یا علایمی جدید و غیرقابل توجیه شود. در آن صورت پزشک درمان دارویی یا درمان غیر دارویی (روش‌های کلاسیک) را به او پیشنهاد می‌کند. از داروهایی که امروزه برای درمان اضطراب مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان فلوکستین (پروزاک) داروهایی از خانوادهٔ بنزودیازپینها (برای مدت کوتاه)، سرتالین و … را مثال زد.

عوامل استرس زا

استرس احساس فشاري است که به دنبال رويارويي با موانع و چالش ها در زندگيمان احساس مي کنيم. البته تنها موانع و چالش ها نيستند که استرس زا هستند، بلکه بسياري از تغييرات مثبت و منفي که در زندگيمان رخ مي دهد، مي توانند استرس توليد کنند، مانند: پرداخت ماليات، تصادف، پشت کنکور بودن، مهاجرت داوطلبانه، ازدواج و بارداري، ترفيع درجه و… عواملي که استرس ايجاد مي کنند، عوامل استرس زا يا استرسور ناميده مي شوند. که به دو دسته ي بزرگ عوامل استرس زاي دروني و بيروني تقسيم مي شوند.

عوامل استرس زاي بيروني

کليه ي تغييرات مثبت و منفي که در زندگي اتفاق مي افتد، استرس زا هستند و عوامل استرس زاي بيروني ناميده مي شوند. حتماً از خودتان مي پرسيد به چه دليل تغييرات مثبت مانند ازدواج، بچه دار شدن و… استرس ايجاد مي کنند. اتفاقات و رويدادهاي مثبت به اين دليل استرس زا هستند که مستلزم سازگار شدن دوباره ي فرد با شرايط جديد مي باشند و چنين چيزي انرژي زيادي مي طلبد.
عوامل استرس زاي بيروني به شکل هاي گوناگوني ديده مي شوند، اما همه ي آن ها را مي توان در دو طبقه ي بزرگ تحت عنوان عوامل استرس زاي عمده يا شديد و خفيف جاي داد.

عوامل استرس زاي عمده يا شديد:

عوامل استرس زاي عمده به تغييرات مثبت و منفي عمده اي اطلاق مي شوند که در زندگي فرد روي مي دهند و فشار رواني شديدي براي فرد به بار مي آورد. مواردي از عوامل استرس زا عبارتند از:
مرگ يکي از اعضاي خانواده، طلاق، زنداني شدن، از دست دادن شغل، بارداري ( خواسته يا ناخواسته ) ، بيماري خطرناک، مشکلات اداري با همکاران، شکست تحصيلي، درگيري در خانواده، کشمکش با همسر، فرار فرزند از منزل، ازدواج، بچه دار شدن، بازنشستگي، يائسگي، نخوردن غذاي کافي براي مدت زماني طولاني و خستگي بيش از اندازه بر اثر کار زياد و…

عوامل استرس زاي خفيف:

تنها اتفاقات بزرگ نيستند که استرس ايجاد مي کنند، بلکه بسياري از رويدادهاي جزئي روزمره نيز مي توانند استرس زا باشند. اين اتفاقات جزئي مواردي هستند که ممکن است هر روز برايتان اتفاق بيفتد و شما به نوعي به آن ها عادت کرده باشيد، اما اين عوامل در درازمدت زيان بيشتري وارد مي سازند. چون ميزان استرس ايجاد شده توسط آنان در درازمدت به روي هم جمع شده و از نظر شدّت به عوامل استرس زاي شديد مي رسند. در زير مواردي از اتفاقات جزئي زندگي که استرس زا هستند، فهرست شده اند:

مشکلات مالي جزئي، داشتن ماشين قراضه، زندگي در خانه اي کوچک، آب و هواي بد، داشتن فرزند زياد، گير کردن در ترافيک همه روزه، ايستادن

در صف به هر عنواني و به صورت همه روزه، بي خوابي، کار در محيط نامناسب، سرما و گرماي زياد و غيره.

عوامل استرس زاي دروني

گاهي اوقات استرس از طرز تفکر فرد و خصوصيات شخصيتي او ناشي مي شود مانند: کمال گرايي، سنخ شخصيتي الف، سبک زندگي ناسالم، تعارض هاي دروني و فقدان مهارت هاي مقابله اي. اين موارد، عواملِ استرس زاي دروني ناميده مي شوند که عمده ترين آن ها عبارتند از:

تعارض هاي دروني:

درگير بودن با تعارض هاي دروني، استرس ايجاد مي کند. تعارض ها ممکن است ناشي از خواسته هاي مثبت باشند، مانند اين که فرد بين انتخاب کردن دو خواسته ي مثبتِ رفتن به دانشگاه و ازدواج کردن مردد شود و نتواند درست تصميم بگيرد که کدام يک از آن ها را برگزيند. يا وقتي امکان تحصيل در چند دانشگاه وجود داشته باشد، گزينش دانشگاه به صورت يک موقعيت تعارض انگيز درمي آيد. در اين حال گرچه شخص سرانجام به هدف خود مي رسد، اما ضرورت انتخاب کردن مي تواند تعارض ايجاد نمايد.

تعارض هاي دروني ممکن است بين يک خواسته ي مثبت و يک خواسته ي منفي باشد. به طوري که به دست آوردن يکي از آن ها باعث از دست دادن ديگري مي شود. اين خود نيز براي فرد استرس زا مي باشد. نمونه اي از آن عبارتند از: تمايل به خوردن شيريني و ترس از چاق شدن. گاه به جاي آن که تعارض بين دو هدف بيروني روي دهد، بين يک خواسته و ضوابط دروني فرد روي مي دهد. براي مثال، تعارض بين خواسته هاي جنسي با ضوابطي که فرد براي رفتار جنسي صحيح در چارچوب شرع و قانون قائل است يا تعارض بين تمايل به پيشرفت با ضوابطي که انسان براي رفتار حاکي از همکاري و همياري قائل است. اين نوع تعارض ها در مقايسه با تعارض بين دو خواسته ي مثبت اغلب تنش و استرس زيادي توليد مي کنند.