no-img
فروشگاه اینترنتی خرید دانلود

تحقیق / اخلاق با خانواد را چگونه مدیریت کنیم ؟ - فروشگاه اینترنتی خرید دانلود

فروشگاه اینترنتی خرید دانلود
مطالب ویژه
اطلاعیه های سایت

صفحه جدا

تحقیق / اخلاق با خانواد را چگونه مدیریت کنیم ؟


اخلاق با خانواد را چگونه مدیریت کنیم :

در گرماگرم زندگی، گاهی اوقات، اخلاق خانواده تغییر می کند و بد و بدتر می شود. علل و راه حل بداخلاقی ها در روابط بین خانواده، موضوعی است که درباره ی آن صحبت می کنیم به سوالات زیر پاسخ می دهیم :

بداخلاقی در روابط بین خانواده معمولا از کجا ریشه می گیرد؟

ـ ببینید، هر رفتار بد و یا خوب در اثر تربیت حاصل می شود. تربیت خانوادگی چنان تاثیر عظیمی روی کودکان و نوجوانان دارد که می تواند تا پایان عمر رفتارهای آدمی را تحت تاثیر قرار دهد. تجاربی که یک فرد از دوران قبل از ازدواج در منزل پدری اش داشته، مشاهداتی که از نحوه برخورد والدین با یکدیگر داشته، نوع رابطه ای که والدین با فرزند داشته اند، کمبودها و تنگناهایی که وجود داشته؛ همه و همه در تشکیل و تکوین شخصیت افراد تاثیر دارند. لذا در علت یابی رفتار نادرست همسران باید به زمینه های تربیتی پیشین توجه کنیم و واقع بین باشیم. نه تنها از جهت روانی این تاثیر پذیری و الگوگیری نقش موثر دارد بلکه از جهت امور جسمی و جنسی نیز الگوپذیری از پدر و مادر قابل توجه است.

خود این علت یابی باعث تشدید بداخلاقی نمی شود؟

ـ به نکته مهمی اشاره کردید. باید از نظر اخلاقی و انسانی مراقب بود که مطلع شدن از ریشه های تربیتی رفتارهای غلط همسر باعث تحقیر و تخریب او نشود. علت یابی به قصد اصلاح رفتار است و اگر غیر از این عمل شود مشکلات زناشویی بیشتر می شود.

اما به جز این عللی که گفتید، بداخلاقی در روابط بین خانواده حتما علل دیگری هم دارد؛ ندارد؟

ـ چرا؛ مثلا شکست ها و پیروزی ها یکی از عوامل موثر در جهت گیری زندگی انسان است. گاهی یک شکست و ناکامی چنان تاثیر منفی در فرد به جای می گذارد که توان پیشرفت و ترمیم امور از دست رفته را از آدمی می گیرد، مخصوصا اگر فرد از نظر روانی ضعیف باشد و از اعتماد به نفس لازم برخوردار نباشد، تاثیر منفی ناکامی ها بیشتر می شود. این تاثیرات باعث بروز برخی اختلالات رفتاری در انسان می شود. حالت هایی مثل احساس بدبختی کردن، حس بی تفاوتی نسبت به کارها داشتن، از دست دادن امید برای بهبود کارها، عقده ای شدن و تحقیر دیگران از جمله آثار شکست و ناکامی در زندگی است. اگر زن یا شوهر از نوع ناکامی های همسر خود باخبر باشد، قادر خواهد بود با جبران تدریجی ناکامی ها به بهبود رفتار شریک زندگی خود بپردازد.

بعضی اوقات در اختلافات خانواده پای دوستان هم به میان می آید. در این باره چه نظری دارید؟

ـ خب، معاشرت با افراد ناسالم باعث انحراف تدریجی از مسیر زندگی متعادل و سالم است. در آموزه های دینی آمده که یکی از موارد تأسف خوردن انسان های گناهکار در روز قیامت، داشتن دوستان بد در زندگی دنیوی است.

اگر خودمان نتوانیم علت اخلاق بد میان اعضای خانواده را بفهمیم، باید چه کار کنیم؟

ـ برای یافتن علت های اخلاق بد همسر و پیدا کردن راه های موثر اصلاح آنها می توان به روان شناس یا مشاور مراجعه کرد. در شرایط امروز جهان، اوضاع روانی و رفتاری انسان به قدری پیچیده، وسیع و مبهم است که تخصص های گوناگون برای مطالعه و معالجه آن به وجود آمده. عقل و تدبیر زن و شوهر اقتضا می کند که برای حل و کاهش مشکلات رفتاری داخل زندگی مشترک به مشاوران امین مراجعه شود. اصولا انسان عاقل برای حل مشکلاتش راهی منطقی جستجو می کند. همان گونه که برای درمان بیماری های جسمی به پزشک حاذق مراجعه می کنیم برای حل مشکلات اخلاقی و رفتاری نیز باید نزد متخصص برویم.

اگر خانواده این قاعده را در زندگی خود به کار گیرند بدون تردید بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

یعنی با مشاوره دقیق، بداخلاقی های خانواده از بین می رود؟

ـ ببینید؛ وقتی پزشک دارویی را برای ما تجویز می کند و اصولی را در مصرف آنها به ما یادآور می شود از سوی بیمار باید به طور دقیق اجرا شود، در غیر این صورت بیمار بهبود نمی یابد. در مشکلات رفتاری و اخلاقی نیز به همین ترتیب باید عمل کرد.

روان شناس یا مشاور، اصولی را پیش پای ما می گذارد ولی این شرط لازم است و کافی نیست. اصلاح رفتار همسر بستگی به این دارد که هم خود فرد توصیه ها و قاعده ها را به کار بندد و هم شریک زندگی باید زمینه سازی لازم را برای بهبود رفتار همسر به وجود آورد.

و برای این زمینه سازی باید چه کار کرد؟

ـ برای پاسخ به این پرسش شما سوالی مطرح می کنم: اگر همسرمان سرماخورده باشد آیا او را به خاطر سرماخوردگی اش سرزنش می کنیم؟ مطمئنا نه! اخلاق بد و رفتارهای آزاردهنده هم جزو مشکلات روانی هستند که در اثر عوامل بیماری زای اعصاب و روان به وجود آمده اند. همسر مهربان و واقع بین در برطرف ساختن این مشکلات به شریک زندگی خود یاری می کند و زندگی مشترک را به شرایط مطلوب تبدیل می نماید. هرگونه تحقیر و سرزنشی موجب می شود مشکلات بیشتری از قبیل استرس، اضطراب و خودکم بینی بروز پیدا کند.

حالا با رعایت این توصیه ها، اخلاق بد همسر، کی بهبود می یابد؟

ـ این به فرصت و حوصله نیاز دارد. شریک زندگی به وسیله زمینه سازی و بهسازی رفتار همسر، نه تنها به بهبود شرایط زندگی کمک می کند، بلکه پاداش اخروی نیز به دنبال دارد. دقت کنید که با رفتار خوب می توانید دگرگونی هایی در رفتار همسرتان به وجود آورید.

حرف آخر؟

ـ ما برای عبور از بحران های زندگی، علاوه بر وسایل مادی، به حمایت معنوی نیاز داریم. گاهی یک عبارت روح بخش در فرد، توان بالایی به وجود می آورد که هرگز عوامل مادی قادر به تولید آن توان نیستند؛ مخصوصا آن لحظه ای که فرد از رسیدن به هدف و کسب موفقیت در زندگی مأیوس شده باشد، تقویت معنوی او شرایط روانی فرد را دگرگون می کند. این تاثیرگذاری معنوی در بین زن و شوهر بیش از روابط انسانی امکان پذیر است. ممکن است شوهرتان در لاک خودش فرو رفته باشد و نیاز داشته باشد که شما خوبی هایش را پیدا کنید و مثلا به او بگویید: «تو قادری بهترین کار ممکن را انجام بدهی، من مطمئنم که از عهده اش برمی آیی» و خواهید دید که شوهرتان آن کار را با موفقیت انجام خواهد داد. مردان نیاز دارند که همسرشان او را بپذیرد و به او احترام بگذارد. چنانچه زن با عواطف و احساسات خودش این احترام و مقبولیت را با جملات زیبا به شوهرش منتقل کند بدون شک، زمان تغییر رفتار کوتاه خواهد شد. زنان نیز نیاز دارند شوهرشان مثل دوره خواستگاری به ایشان ابراز علاقه و محبت کند و در آغوش شوهرش گرمای محبت و عشق را با تمام وجود حس کند. اگر مردی این نیاز همسرش را پاسخ بگوید، خواهد دید که چگونه همسرش برای اصلاح و تغییر خود اقدام می کند.